Fotografia ślubna i weselna – najważniejsze rodzaje zdjęć

Chęć fotograficznego udokumentowania ważnych etapów związku towarzyszy wielu parom. Zdecydowanie za najbardziej istotne wydarzenia uważa się zwykle wstąpienie w związek małżeński oraz towarzyszącą tej chwili imprezę weselną. Jak przyznają fotografowie zlecenia około-ślubne są przez nich realizowane bardzo często. Oto kilka najważniejszych rodzajów zdjęć zamawianych przez młodych (przyszłych) małżonków.

Sesja przedślubna.

Organizacja sesji przedślubnej, zwanej też narzeczeńską, to zwyczaj cieszący się coraz większą popularnością. Coraz większa liczba par pragnie przekazać informację o dacie planowanego ślubu właśnie za pośrednictwem ciekawych zdjęć, wykonanych w prawdziwie profesjonalny sposób. Taka sesja charakteryzuje się zwykle luźniejszym, bardziej swobodnym klimatem, niż zdjęcia wykonywane już po uroczystości zaślubin oraz weselu, w ramach bardziej tradycyjnej i zachowawczej sesji poślubnej (zob. fotografia radom).

Zdjęcia z przygotowań do ślubu.

Uwiecznienie na fotografiach chwil takich jak robienie makijażu pannie młodej, przymierzanie przez nią sukienki czy moment wyjścia państwa młodych z rodzinnych domów to jeden z obowiązkowych elementów reportażu ślubnego. Tego rodzaju zdjęcia mają za zadanie pokazać nieco nerwową, pełną ekscytacji atmosferę towarzyszącą przyszłym małżonkom oraz ich najbliższej rodzinie w dniu ślubu. Pokazują one również, że stworzenie perfekcyjnego wizerunku państwa młodych (a zwłaszcza panny młodej) wymaga naprawdę sporo pracy co najmniej kilkorga osób.

Fotografie uwieczniające uroczystość ślubną.

Fotografie przedstawiające samą uroczystość ślubną stanowią zwykle jedną z najważniejszy części reportażu ślubnego. To te zdjęcia będą bardzo często oglądane w przyszłości, również przez dzieci oraz wnuki małżonków biorących ślub pokazany na fotografiach. Powinny być więc naprawdę dobre i uwieczniać cały wachlarz emocji towarzyszących ślubowaniu miłości oraz wierności do końca życia. Niezależnie od tego, czy przysięga jest składana w kościele, czy też urzędzie, zasługuje na to, by zdjęcia z niej prezentowały się naprawdę świetnie.

Zdjęcia z wesela.

Jeśli wesele jest naprawdę wystawne, zdjęcie je uwieczniające stanowią najobszerniejszy fragment ślubno-weselnego reportażu. W końcu każdy gość zasługuje na to, by znaleźć się chociażby na jednej fotografii. Dodajmy do tego liczne zdjęcie grupowe, dokładne uwiecznienie kulminacyjnych momentów imprezy (takich jak pierwszy taniec, oczepiny czy krojenie tortu), oraz fotografie prezentujące doskonale bawiących się gości oraz młodych małżonków, a otrzymamy naprawdę zatrważającą liczbę fotografii.

Oczywiście nie wszystkie zrobione na jednym weselu zdjęcia okazują się być w pełni udane. To od umiejętności fotografa zależy, czy będzie on w stanie „wyłuskać” ze swojego dorobku kilkaset naprawdę dobrych fotografii, z których zadowolona będzie zarówno para młoda, jak i goście bawiący się na imprezie.

Sesja poślubna.

Sesja poślubna jest jednym z obowiązkowych elementów ślubno-weselnego albumu. Nie zawsze odbywa się ona bezpośrednio po ślubie. Wiele par po weselu wyjeżdża w podróż lub po prostu nie ma ochoty na szybkie organizowanie sesji, robi się ją więc nieco później.

Zdecydowana większość młodych małżonków chce w czasie sesji ślubnej być ubrana w sposób identyczny jak na ślubie. Panny młode zakładają więc imponujące sukienki, a panowie garnitury. Jeśli inwencja fotografa wykroczy poza nieco nudne, banalne ramy romantycznych zdjęć w typowych okolicznościach (na przykład zabytkowych starówek polskich miast), może się okazać, że ślubne stroje ulegną lekkiemu zniszczeniu. Robienie sesji poślubnej w wodzie czy bardziej dzikich, niedostępnych rejonach otoczonych piękną przyrodą, nie jest bowiem w dzisiejszych czasach niczym wyjątkowym.