Nowoczesne podejście do fotografii ślubnej

Fotografia ślubna nie musi być wtórna i nudna. Większość par decyduje się na specjalistów o wątpliwych umiejętnościach.

Czym jest kreatywna fotografia ślubna?

Fotografia nie może się skupiać jedynie na danym obiekcie. Ważne jest takie kadrowanie, aby postać owszem dominowała, ale należy także pokazać otoczenia, które nadaje całości odpowiedniego konteksty. I w taki właśnie sposób dobrze jest wykonywać zdjęcia ślubne. Proporcje całej kompozycji muszą być idealnie wyważone. Zdjęcia ślubne powinny stanowić małe dzieło sztuki, tym bardziej, że są one pamiątką na całe lata.

Częstym błędem popełnianym zarówno przez zawodowców jak i amatorów jest trzymanie się poziomej pozycji aparatu. Może to oczywiście wynikać wygody lub niewiedzy. Pionowy kadr sprawdza się doskonale przy portretach, a także przy zdjęciach, których celem jest pokazanie całej sylwetki pojedynczej osoby lub pary.

Innym sposobem na wykonania dosyć nowoczesnej i oryginalnej fotografii jest poprawienie kompozycji i zadbanie o to, żeby była ona ciekawa. Osoba wykonująca zdjęcie musi być cierpliwa między innymi jeżeli chodzi o poszukiwanie odpowiedniego punktu widzenia. Czasami wystarczy obróci aparat, zrobić przybliżenie lub oddalić się, aby całkowicie zmieniła się kompozycja oraz światło na zdjęciu.

Zdjęcia wykonywane na ślubie są zazwyczaj statyczne. Oczywiście istnieje pewien ruch, ale wszystko odbywa się w dosyć zaplanowany sposób i fotograf jest w stanie przewidzieć poczynania poszczególnych osób oraz wyprzedzić je. Nikt przypadkowy raczej nie wejdzie w kadr i nie zniszczy zdjęcia, dlatego bez trudu można się przygotować do wykonania solidnego zdjęcia.

Zdjęcia na weselu są dużo bardziej dynamiczne. Taniec zabawa, wszystko to wiąże się z ruchem. Dlatego fotograf musi być na to przygotowany. Wykonując zdjęcie osoby w ruchu ważne jest pozostawienie w kadrze miejsca od strony, w kierunku której zmierza ruch. W ten sposób unikamy wrażenia, że fotografowany obiekt ucieka nam ze zdjęcia.

Sprzęt i technika- elementarne sprawy

Fotograf na uroczystość ślubną powinien zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Podobnie jak całe wydarzenia, tak i w tym przypadku duże znaczenie ma różnorodność. Przydają się obiektywy dopasowany do danej chwili, ale też dwa aparaty, które w razie potrzeby można zamieniać. Dobrze jeżeli przynajmniej jeden ma lampę błyskową. Zapasowa karta pamięci również jest istotna. Sposób fotografowania w dużej mierze zależy od umiejętności. Dobry specjalista poradzi sobie w trudnych warunkach i wykona bardzo nowoczesne oraz kreatywne prace.

Iwona: „Zajmuję się fotografią ślubna od kilku lat. Przede wszystkim stawiam na wykonywanie zdjęć, których nie spotkamy u innych. Istnieje wiele studiów fotograficznych oferujących stale to samo. Mi zależy na tym, żeby się w jakiś sposób wyróżnić. Oferują usługę, której nie można znaleźć w innych miejscach. Stawiam na ciekawe ujęcia i improwizuję. Zdjęcia ślubne oczywiście powinny być w pewnym stopniu zaplanowane, ale to nie znaczy, że mają być nudne. Szczególnie duże pole do popisu jest w przypadku wesela, gdzie zabawa sprzyja rozluźnieniu atmosfery i dużo większej naturalności osób, które są fotografowane. Każde zdjęcie poddaje dodatkowej obróbce komputerowej. Uważam, że nawet dobrze wykonana fotografia może wiele zyskać dzięki poprawie intensywności kolorów, zmianie nasycenia barw, czy lepszemu wykadrowaniu.