Tajemnice zawodu ślubnego fotografa

Ślub oraz towarzysząca mu impreza, czyli wesele, są tym rodzajem wydarzenia, który zdecydowanie warto uwiecznić na taśmie lub przynajmniej zdjęciach. Nie dziwi więc fakt, że spora część par młodych decyduje się na wynajęcie profesjonalnego kamerzysty i fotografa, których zadaniem jest uwiecznienie najważniejszych chwil z danych uroczystości.

Zawód fotografa specjalizującego się w branży ślubnej nie jest łatwym kawałkiem chleba. Na rynku panuje dość duża konkurencja, a łatwy dostęp do bardziej zaawansowanego sprzętu fotograficznego sprawia, że mianem „fotografa” określa się bardzo wiele osób, nie mających umiejętności nawet zbliżonych do prawdziwych profesjonalistów.

Rozsądne pary młode wiedzą, że duże bardziej opłacalne będzie skorzystanie z usług fachowych studiów fotograficznych niż zlecanie wykonania ślubnego reportażu kompletnym amatorom. Jednak sporej części osób wydaje się, że w robieniu zdjęć na ślubach i weselach nie ma nic trudnego, więc zająć się tym może właściwie każdy. Czy aby na pewno? Postanowiliśmy zapytać o to znajomego fotografa.

 • Czy robienie ślubnych i weselnych zdjęć jest bardzo trudne?

 • Jeśli ktoś ma doświadczenie w obsłudze sprzętu fotograficznego i wie z czego wynika zrobienie dobrej pod względem technicznym fotografii, to praca tego typu nie jest dla niego pod względem praktycznym zbyt trudna. Jednak w fotografii ślubnej oraz weselnej chodzi o coś więcej, szczególnie, jeśli chce się robić naprawdę dobre zdjęcia. Osoby uwieczniające tak wyjątkowe chwile muszą umieć utrwalić najważniejsze emocje.

  W późniejszej obróbce takich zdjęć ważne jest również to, by nie przesadzić z retuszem, ale jednocześnie nie przedstawić klientom zdjęć, na których według nich mogą oni wyglądać dość niekorzystnie.

 • W jaki sposób wyszukujesz klientów? A może to oni znajdują ciebie?

 • Mam swoją stronę internetową z bogatym portfolio, staram się też reklamować w różnych miejscach w sieci oraz zadbać o odpowiednie pozycjonowanie swojej witryny. Skupiam się więc na tym, by to klienci mnie znaleźli.

  Często zdarza się, że zgłaszają się do mnie pary, którym ktoś polecił moje usługi. Takie zlecenia najbardziej mnie cieszą, bo udowadniają, że naprawdę dobrze wykonuję swoją pracę, skoro jest ona spontanicznie reklamowana i promowana przez poprzednich klientów.

 • Czy fotografem ślubnym i weselnym może zostać każdy?

 • Moim zdaniem nie. Nawet świetni technicznie fotografowie, specjalizujący się na przykład w sesja pozowanych, portretach czy fotografii reklamowej, nie zawsze radzą sobie ze spontanicznością zdjęć weselnych. Z drugiej strony mogą się okazać świetni w czasie sesji poślubnej, w której nie ma już tak dużej konieczności wyłapywania ulotnych, szybko się pojawiających i znikających emocji.

  Aby być dobrym fotografem weselnym oraz ślubnym należy nie tylko potrafić obsłużyć aparat, ale również kochać ludzi. Dobry kontakt z parą młodą oraz gośćmi to jedna z podstaw wykonania naprawdę udanych zdjęć.

 • Bardzo dziękuję za tę krótką, ale bardzo pouczającą rozmowę!